Laddar
Vaihda kieltä
Ändra språk
Produkternas datakvalitet kan variera beroende på språkval.

Vaasan 100 % Kaura 400g/6 st färdigt skuret havrebitbröd
Alla Vaasan produkterUngefär1,79 €
Vertailuhinta 4,47 €/kg
Förpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Smakfullt fullkorns havrebröd, som bakas utan vete. Bakad i Finland av inhemsk spannmål. Fiberrik.
Tillverkningsland
Finland
Allergener
Spannmål och -produkter som innehåller gluten, Havre
Ingredienser
FULLKORNSHAVRE (flingor, mjöl, kross), vatten, sirap, jäst, joderat salt, förtjockningsmedel (E 466) och konserveringsmedel (E 200).Fullkornshavre står för 100 % av spannmålen i brödet och 55 % av brödets vikt.På linjen där produkten bakas hanteras också andra spannmål.
Kontaktuppgifter
Vaasan Oy
PL 315, 00181 Helsinki, puh. 0800 125 125
EAN
6437005058516
Vi uppdaterar produktinformationen regelbundet. Vi rekommenderar dock att du alltid kontrollerar ingredienserna på produktförpackningen.
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Förvaring i rumstemperatur
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 961 kJ / 228 kcal |
| Fett | 4 g |
| - varav mättat fett | 0,7 g |
| Kolhydrat | 36 g |
| - varav sockerarter | 3,7 g |
| Protein | 8,5 g |
| Salt | 1,10 g |
| Fiber | 7 g |
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Laktos | 0 g |

