Laddar
Vaihda kieltä
Ändra språk
Produkternas datakvalitet kan variera beroende på språkval.

Vaasan Feel Good Minihiilari Kaurat 300g 6 st havrebröd med mindre kolhydrater
Alla Vaasan produkterUngefär1,99 €
Vertailuhinta 6,63 €/kg
Förpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
51 % mindre kolhydrater och rikt på fibrer! Bakad i Finland inhemsk spannmål.
Tillverkningsland
Finland
Allergener
Spannmål och -produkter som innehåller gluten, Havre, Råg, Vete
Ingredienser
vatten, FULLKORNSHAVREMJÖL, solrosfrö, HAVREMJÖL, VETEGLUTEN, linfrö, HAVREFIBER, jäst, VETEMJÖL, pumpafrö, torkad RÅGSURDEG, RÅGMJÖL, vegetabilisk olja (ryps, raps), joderat salt, förtjockningsmedel (E 466) och konserveringsmedel (sorbinsyra).Fullkornshavre står för 50 % av spannmålen i brödet och 17 % av brödets vikt. Havre står för 74 % av spannmålen i brödet och 25 % av brödets vikt.
Kontaktuppgifter
Vaasan Oy
PL 315, 00181 Helsinki, puh. 0800 125 125
Tillverkare
Vaasan Oy
PL 315, 00181 Helsinki
EAN
6408180736810
Vi uppdaterar produktinformationen regelbundet. Vi rekommenderar dock att du alltid kontrollerar ingredienserna på produktförpackningen.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 1 171 kJ / 281 kcal |
| Fett | 13 g |
| - varav mättat fett | 1,7 g |
| Kolhydrat | 19 g |
| - varav sockerarter | 0,8 g |
| Protein | 15 g |
| Salt | 1,10 g |
| Fiber | 14 g |
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Laktos | 0 g |

