Laddar
Vaihda kieltä
Ändra språk
Produkternas datakvalitet kan variera beroende på språkval.

Förpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Vaasan Hapankorppu Mild & Läcker är en smaklig surskorpa, bakat på fem olika sädesslag: fullkornsråg, fullkornsvete, fullkornshavre, fullkornskorn…
Tillverkningsland
Finland
Allergener
Sesamfrön, Spannmål och -produkter som innehåller gluten, Korn, Havre, Råg, Vete
Ingredienser
FullkornsRÅGmjöl, fullkornsVETEmjöl, surdeg 14 % (fullkornsRÅGmjöl, vatten), siktat RÅGmjöl, fullkornsHAVREmjöl, majsmjöl, fullkorns HAVREgryn, fullkornsKORNmjöl, salt, malen kummin, jäst. Kan innehålla spår av sesamfrön.
Kontaktuppgifter
Lantmännen Cerealia Oy
PL/PB 315, 00181 Helsinki/Helsingfors
https://www.vaasan.fi
Tillverkare
Lantmännen Cerealia Oy
PL/PB 315, 00181 Helsinki/Helsingfors
https://www.vaasan.fi
EAN
6417700291074
Vi uppdaterar produktinformationen regelbundet. Vi rekommenderar dock att du alltid kontrollerar ingredienserna på produktförpackningen.
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Förvara på en torr plats, skyddad från ljus.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 1 499 kJ / 358 kcal |
| Fett | 2,6 g |
| - varav mättat fett | 0,5 g |
| Kolhydrat | 64 g |
| - varav sockerarter | 3 g |
| Protein | 11 g |
| Salt | 1,40 g |
| Järn | 3,2 mg |
| Fiber | 16 g |

