Laddar
Vaihda kieltä
Ändra språk
Produkternas datakvalitet kan variera beroende på språkval.

Vaasan Kaurasydän 380g 6 st 100 % havrebröd
Alla Vaasan produkterUngefär2,08 €
Vertailuhinta 5,47 €/kg
Förpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Smakfullt havrebröd, som bakas utan vete. Betaglukanet i brödet hjälper till att regelbundet sänka höga kolesterolnivåer, vilket är en riskfaktor för…
Tillverkningsland
Finland
Allergener
Spannmål och -produkter som innehåller gluten, Havre, Vete
Ingredienser
HAVRE (flingor, kli, mjöl, kross), vatten, VETEGLUTEN, jäst, vegetabilisk olja (ryps, raps), joderat salt och konserveringsmedel (E 200. E 263). Havre står för 100 % av spannmålen i brödet och 54 % av brödets vikt. Fullkornsahavre står för 58 % av spannmålen i brödet och 31 % av brödets vikt. På linjen där produkten bakas hanteras också andra spannmål.
Kontaktuppgifter
Vaasan Oy
PL 315, 00181 Helsinki, puh. 0800 125 125
EAN
6437005064753
Vi uppdaterar produktinformationen regelbundet. Vi rekommenderar dock att du alltid kontrollerar ingredienserna på produktförpackningen.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 1 021 kJ / 243 kcal |
| Fett | 5,7 g |
| - varav mättat fett | 0,9 g |
| Kolhydrat | 30 g |
| - varav sockerarter | 3,3 g |
| Protein | 13 g |
| Salt | 0,90 g |
| Fiber | 9,9 g |
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Laktos | 0 g |

