Laddar
Vaihda kieltä
Ändra språk
Produkternas datakvalitet kan variera beroende på språkval.

Vaasan Kauratyynyt 360 g 6 st skuret havreblandbröd
Alla Vaasan produkterUngefär1,48 €
Vertailuhinta 4,11 €/kg
Förpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Fiberrikt, mjukt havrekuddebröd. Bakad i Finland av inhemsk spannmål.
Tillverkningsland
Finland
Allergener
Spannmål och -produkter som innehåller gluten, Havre, Råg, Vete
Ingredienser
JÄSTBRÖDSVETEMJÖL, VETEMJÖL, vatten, HAVRE (kross, flingor, kli, fiber), jäst, VETEGLUTEN, vegetabilisk olja (ryps, raps), joderat salt, VETEGRODD, mjölbehandlingsmedel (askorbinsyra), konserveringsmedel (sorbinsyra) och RÅGMJÖL.Havre står för 22 % av spannmålen i brödet och 14 % av brödets vikt.
Kontaktuppgifter
Vaasan Oy
PL 315, 00181 Helsinki, puh. 0800 125 125
EAN
6437005053368
Vi uppdaterar produktinformationen regelbundet. Vi rekommenderar dock att du alltid kontrollerar ingredienserna på produktförpackningen.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 1 127 kJ / 267 kcal |
| Fett | 3,9 g |
| - varav mättat fett | 0,6 g |
| Kolhydrat | 43 g |
| - varav sockerarter | 2,7 g |
| Protein | 12 g |
| Salt | 1,10 g |
| Fiber | 6 g |
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Laktos | 0 g |

