Laddar
Vaihda kieltä
Ändra språk
Produkternas datakvalitet kan variera beroende på språkval.

Vaasan Kauraviipaleet 500 g skivat havreblandbröd
Alla Vaasan produkterUngefär1,55 €
Vertailuhinta 3,10 €/kg
Förpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Smakrika havreskivor för hela familjen.
Tillverkningsland
Finland
Allergener
Spannmål och -produkter som innehåller gluten, Havre, Råg, Vete
Ingredienser
VETEMJÖL, vatten, FULLKORNSHAVRE (flingor, kross, mjöl), jäst, vegetabilisk olja (ryps, raps), torkad VETESURDEG, joderat salt, sirap, VETEGLUTEN, RÅGMALT, konserveringsmedel (sorbinsyra) och mjölbehandlingsmedel (askorbinsyra). Fullkornshavre står för 28 % av spannmålen i brödet och 18 % av brödets vikt.
Kontaktuppgifter
Vaasan Oy
PL 315, 00181 Helsinki, puh. 0800 125 125
EAN
6437005079641
Vi uppdaterar produktinformationen regelbundet. Vi rekommenderar dock att du alltid kontrollerar ingredienserna på produktförpackningen.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 1 067 kJ / 253 kcal |
| Fett | 3,1 g |
| - varav mättat fett | 0,5 g |
| Kolhydrat | 44 g |
| - varav sockerarter | 1 g |
| Protein | 9,9 g |
| Salt | 1,00 g |
| Fiber | 4,5 g |
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Laktos | 0 g |

