Laddar
Vaihda kieltä
Ändra språk
Produkternas datakvalitet kan variera beroende på språkval.

Vaasan Kotiuunin Bulle med kanelfyllning7x70g
Alla Vaasan Kotiuunin produkterUngefär3,15 €
Vertailuhinta 6,43 €/kg
Förpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Vaasan Kotiuunin Korvapuusti är en riktigt klassisk kanelbulle. Våra bagare i Joutseno ansträngde sig så att du inte behöver. Vi gjorde våra bullar i…
Tillverkningsland
Finland
Allergener
Ägg, Mjölk, Nöt, Spannmål och -produkter som innehåller gluten, Sojabönor, Mandlar, Vete
Ingredienser
VETEMJÖL, socker, vatten, vegetabilisk olja (palm, raps), ÄGG, jäst, kanel, kardemumma, modifierad potatisstärkelse, salt, emulgeringsmedel (E472e, E471), vaniljsocker, stabiliseringsmedel (E412), majsmjöl, druvsocker, naturliga aromer, mjölbehandlingsmedel (E300). Kan innehålla spår av mjölk, mandel, soja.
Kontaktuppgifter
Oy Lantmännen Unibake Ab Finland
Tiilitie 9, 01720 Vantaa/Vanda
0800 166 122, kuluttajapalvelu.UnibakeFI@lantmannen.com, https://www.vaasan.fi/tuotteet/kotiuunin/
EAN
6416577029124
Vi uppdaterar produktinformationen regelbundet. Vi rekommenderar dock att du alltid kontrollerar ingredienserna på produktförpackningen.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 1 436 kJ / 341 kcal |
| Fett | 11 g |
| - varav mättat fett | 4 g |
| Kolhydrat | 53 g |
| - varav sockerarter | 18 g |
| Protein | 6,2 g |
| Salt | 0,79 g |
| Fiber | 2,8 g |
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Laktos | 0 g |


