Laddar

Vaasan Kotiuunin Spinat-feta pastej 9x50g
Alla Vaasan Kotiuunin produkterFörpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Vaasan Kotiuunin Pinaatti-fetapasteija är en läcker pastej formad av smördeg fylld med spenat och fetaost. På pastejerna kan man strö exempelvis…
Tillverkningsland
Allergener
Ägg, Mjölk, Spannmål och -produkter som innehåller gluten, Sojabönor, Vete
Ingredienser
VETEMJÖL, vatten vegetablisk fett och olja (palm, raps), spenat 14 % (EU), ÄGG, FETAOST 7 % (FÅR- och GETMJÖLK, syrakultur, löpe, salt), salt, ris, modifierad stärkelse, kryddor, druvsocker, aromer (bl.a. FETAOST), maltodextrin, antioxidationsmedel (E334), surhetsreglerande medel (E330), naturlig arom, mjölbehandlingsmedel (E300). Kan innehålla spår av soja. Kraftigt saltat.
Kontaktuppgifter
Lantmännen Unibake Oy Ab Finland
Tiilitie 9, 01720 Vantaa/Vanda
0800 166 122, https://www.vaasan.fi/tuotteet/kotiuunin/, kuluttajapalvelu.unibakefi@lantmannen.com
EAN
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Djupfryst. Förvaras vid -18 °C eller kallare. Får inte frysas efter upptining.
Bruksanvisning
Grädda som fryst i 225 °C 20 min.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 1 344 kJ / 321 kcal |
| Fett | 22 g |
| - varav mättat fett | 10,2 g |
| Kolhydrat | 23 g |
| - varav sockerarter | 1 g |
| Protein | 6,8 g |
| Salt | 1,25 g |
| Fiber | 3,5 g |
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Laktos | 0 g |


