Laddar

Förpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Vaasan Kotiuunin Possumunkki är en klassisk sockerdränkt munk fylld med äppelkräm. Den generöst tilltagna munken är en mättande delikatess på vilket…
Tillverkningsland
Allergener
Ägg, Mjölk, Spannmål och -produkter som innehåller gluten, Sojabönor, Vete
Ingredienser
VETEMJÖL, palmolja, vatten, socker, äpple 6%, vegetabilisk olja (palm, raps), ÄGG, jäst, salt, modifierad majsstärkelse, förtjockningsmedel (E440), VETEGLUTEN, kardemumma, emulgeringsmedel (E471, E481, E472e), druvsocker, stabiliseringsmedel (E466), arom, mjölbehandlingsmedel (E300). Kan innehålla spår av mjölk, soja. Produkten innehåller 14 % äppelfyllning (Finland).
Kontaktuppgifter
Oy Lantmännen Unibake Ab Finland
Tiilitie 9, 01720 Vantaa
0800 166 122, kuluttajapalvelu.UnibakeFI@lantmannen.com, https://www.vaasan.fi/tuotteet/kotiuunin/
EAN
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Djupfryst. Förvaras vid -18°C eller kallare. Får inte frysas upptining.
Bruksanvisning
Tina utan förpackning i rumstemperatur 30-60 min eller i mikrovågsugn på effektläge för upptining (150-200W) ca 60 sekunder. Rulla vid behov därefter munkarna på nytt i socker.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 1 687 kJ / 404 kcal |
| Fett | 22 g |
| - varav mättat fett | 9,2 g |
| Kolhydrat | 45 g |
| - varav sockerarter | 17 g |
| Protein | 5,2 g |
| Salt | 0,46 g |
| Fiber | 2,5 g |
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Laktos | 0 g |


