Laddar

Vaasan Kotiuunin Tomat-mozzarella pastej 9x50g
Alla Vaasan Kotiuunin produkterFörpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Vaasan Kotiuunin Tomaatti-mozzarellapasteija är en läcker pastej formad av smördeg fylld med tomat och mozzarella. Den fungerar utmärkt som en…
Tillverkningsland
Allergener
Ägg, Mjölk, Spannmål och -produkter som innehåller gluten, Sojabönor, Vete
Ingredienser
Vatten, VETEMJÖL, vegetabiliskt fett och olja (palm, raps), MOZZARELLAOST 8, 5 % [MJÖLK, MJÖLKPROTEIN, salt, klumpförebyggande medel (E460), syrningskultur], SOJAPROTEIN, soltorkad tomat 1, 8 %, glukossirap, modifierad potatisstärkelse, salt, tomat 0, 5 %, lök, socker, VETESTÄRKELSE, ÄGGPULVER, VETEFIBER, naturlig arom, örter, hydrolyserad SOJAPROTEIN, stabiliseringsmedel (E412, E415), kryddor, druvsocker, antioxidationsmedel (E334), aromämnen (innehåller VETE), mjölbehandlingsmedel (E300). Kraftigt saltat.
Kontaktuppgifter
Lantmännen Unibake Oy Ab Finland
Tiilitie 9, 01720 Vantaa/Vanda
0800 166 122, https://www.vaasan.fi/tuotteet/kotiuunin/, kuluttajapalvelu.unibakefi@lantmannen.com
EAN
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Djupfryst. Förvaras vid -18 °C eller kallare. Får inte frysas efter upptining.
Bruksanvisning
Grädda som fryst i 225 °C 20 min.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 1 372 kJ / 328 kcal |
| Fett | 21 g |
| - varav mättat fett | 10 g |
| Kolhydrat | 26 g |
| - varav sockerarter | 1,4 g |
| Protein | 8,5 g |
| Salt | 1,61 g |
| Fiber | 2,5 g |
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Laktos | 0 g |


