Laddar
Vaihda kieltä
Ändra språk
Produkternas datakvalitet kan variera beroende på språkval.

Uusi
Vaasan Moilas Free From Kaurasiemenpala 180 g 3 st glutenfritt havrebröd
Alla Vaasan Moilas produkterUngefär3,59 €
Vertailuhinta 19,94 €/kg
Förpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Utsökt glutenfritt fullkorns-havrebröd med många goda frön (11 %). Så gott att man inte märker det är glutenfritt!
Tillverkningsland
Finland
Allergener
Havre
Ingredienser
Glutenfri FULLKORNSHAVRE 49 % (mjöl, flingor, kross), vatten, frön 11 % (solros, hampa, chia), sirap, rismjöl, psyllium, salt, jäst, konserveringsmedel (E200). 97 % av brödets spannmål är fullkornshavre. Ursprungslandet för frön är EU och icke-EU.
Kontaktuppgifter
Vaasan Oy
PL 315, 00181 Helsinki, puh. 0800 125 125
EAN
6431901820390
Vi uppdaterar produktinformationen regelbundet. Vi rekommenderar dock att du alltid kontrollerar ingredienserna på produktförpackningen.
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Förvaras i rumstemperatur.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 1 115 kJ / 265 kcal |
| Fett | 9,4 g |
| - varav mättat fett | 1,3 g |
| Kolhydrat | 31 g |
| - varav sockerarter | 2,3 g |
| Protein | 10 g |
| Salt | 0,90 g |
| Fiber | 8,1 g |
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Laktos | 0 g |


