Laddar
Vaihda kieltä
Ändra språk
Produkternas datakvalitet kan variera beroende på språkval.

Vaasan Moilas Free From Tumma hapanpala 210g 3st glutenfritt mjörkt bröd
Alla Vaasan Moilas produkterUngefär3,45 €
Vertailuhinta 16,43 €/kg
Förpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Brödet har smak och struktur som vanligt rågbröd. Så gott att man inte märker det är glutenfritt!
Tillverkningsland
Finland
Allergener
Havre
Ingredienser
Bovete (EU) (fulkornsmjöl, kross, torkad surdeg), vatten, ris (torkad surdeg, fulkornsmjöl), potatisfiber, psyllium, melass, jäst, rapsolja, salt, karamelsirap, förtjockningsmedel (E 466) och konserveringsmedel (E 200).Kan innehålla spår av glutenfritt havre.
Kontaktuppgifter
Vaasan Oy
PL 315, 00181 Helsinki, puh. 0800 125 125
Tillverkare
Vaasan Oy
PL 315, 00181 Helsinki, puh. 0800 125 125
EAN
6431901820369
Vi uppdaterar produktinformationen regelbundet. Vi rekommenderar dock att du alltid kontrollerar ingredienserna på produktförpackningen.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 895 kJ / 210 kcal |
| Fett | 2,4 g |
| - varav mättat fett | 0,3 g |
| Kolhydrat | 38 g |
| - varav sockerarter | 2,7 g |
| Protein | 6,1 g |
| Salt | 1,10 g |
| Fiber | 7,1 g |
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Laktos | 0 g |

