Laddar
Vaihda kieltä
Ändra språk
Produkternas datakvalitet kan variera beroende på språkval.

Vaasan Muhku Kauraisa sämpylä 360 g 6 st havre-vetesemla
Alla Vaasan produkterUngefär1,89 €
Vertailuhinta 5,25 €/kg
Förpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Härligt saftig och mjukt fyllig. Sådan är Muhku, landets mäktigaste semla, som får sin milda smak från inhemsk havre. Alltid färskt, så klart!
Tillverkningsland
Finland
Allergener
Spannmål och -produkter som innehåller gluten, Havre, Vete
Ingredienser
VETEMJÖL, vatten, FULLKORNSHAVRE (korn, mjöl), VETEGLUTEN, jäst, torkad VETESURDEG, joderat salt, vegetabilisk olja (ryps, raps), emulgeringsmedel (E 471, E 481), konserveringsmedel (sorbinsyra) och mjölbehandlingsmedel (askorbinsyra).Fullkornshavre står för 19% av spannmålen i brödet och 12 % av brödets vikt.
Kontaktuppgifter
Vaasan Oy
PL 315, 00181 Helsinki, puh. 0800 125 125
EAN
6408180738289
Vi uppdaterar produktinformationen regelbundet. Vi rekommenderar dock att du alltid kontrollerar ingredienserna på produktförpackningen.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 1 064 kJ / 252 kcal |
| Fett | 3,1 g |
| - varav mättat fett | 0,8 g |
| Kolhydrat | 43 g |
| - varav sockerarter | 2,6 g |
| Protein | 11 g |
| Salt | 1,00 g |
| Fiber | 3,9 g |
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Laktos | 0 g |

