Laddar
Vaihda kieltä
Ändra språk
Produkternas datakvalitet kan variera beroende på språkval.

Vaasan Muhku Porkkana sämpylä 360 g 6 st morot-vetesemla
Alla Vaasan produkterUngefär2,38 €
Vertailuhinta 6,61 €/kg
Förpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Härligt saftig och mjukt fyllig. Sådan är Muhku, landets mäktigaste semla, som får sin läckra smak nu från morot. Alltid färsk, så klart!
Tillverkningsland
Finland
Allergener
Spannmål och -produkter som innehåller gluten, Havre, Vete
Ingredienser
VETEMJÖL, morot (EU) 22 %, vatten, socker, jäst, FULLKORNSHAVREMJÖL, VETEGLUTEN, torkad VETESURDEG, joderat salt, vegetabilisk olja (ryps, raps), emulgeringsmedel (E 471, E 481), konserveringsmedel (sorbinsyra) och mjölbehandlingsmedel (askorbinsyra).
Kontaktuppgifter
Vaasan Oy
PL 315, 00181 Helsinki, puh. 0800 125 125
Tillverkare
Vaasan Oy
PL 315, 00181 Helsinki, puh. 0800 125 125
EAN
6408180738128
Vi uppdaterar produktinformationen regelbundet. Vi rekommenderar dock att du alltid kontrollerar ingredienserna på produktförpackningen.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 1 102 kJ / 260 kcal |
| Fett | 2,3 g |
| - varav mättat fett | 0,6 g |
| Kolhydrat | 47 g |
| - varav sockerarter | 6,1 g |
| Protein | 11 g |
| Salt | 1,00 g |
| Fiber | 3,8 g |
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Laktos | 0 g |

