Laddar

Förpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Mjukt och läckert havrebröd med fullkorn. Förskuren och därför lätt att fylla. Bakad i Finland av inhemsk spannmål. Mjölet som används för att baka…
Tillverkningsland
Allergener
Spannmål och -produkter som innehåller gluten, Havre, Vete
Ingredienser
vatten, FULLKORNSHAVREMJÖL, HAVREMJÖL, VETEGLUTEN, socker, jäst, vegetabilisk olja (ryps, raps), joderat salt, förtjockningsmedel (E 415), emulgeringsmedel (E 471, E 472e, E 481), psyllium, konserveringsmedel (E 200) och mjölbehandlingsmedel (E 300).Havre står för 100 % av spannmålen i brödet och 43 % av brödets vikt. Fullkornshavre står för 51 % av spannmålen i brödet och 22 % av brödets vikt. På linjen där produkten bakas hanteras också andra spannmål.
Kontaktuppgifter
Vaasan Oy
PL 315, 00181 Helsinki, puh. 0800 125 125
Tillverkare
Vaasan Oy
PL 315, 00181 Helsinki
EAN
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Förvaring i rumstemperatur
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 1 130 kJ / 269 kcal |
| Fett | 7 g |
| - varav mättat fett | 1,5 g |
| Kolhydrat | 33 g |
| - varav sockerarter | 5 g |
| Protein | 16 g |
| Salt | 1,10 g |
| Fiber | 4,8 g |
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Laktos | 0 g |

