Laddar
Vaihda kieltä
Ändra språk
Produkternas datakvalitet kan variera beroende på språkval.

Vaasan Mums Kauraisat Rieskapalat 300g 8 st havretunnbröd
Alla Vaasan produkterUngefär2,18 €
Vertailuhinta 7,27 €/kg
Förpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Enkelt val, bröd som smakar för hela familjen! Supermjukt och gott tunnbröd från havre.
Tillverkningsland
Finland
Allergener
Spannmål och -produkter som innehåller gluten, Havre, Vete
Ingredienser
VETEMJÖL, vatten, FULLKORNSHAVREMJÖL, socker, potatisflingor, vegetabilisk olja (ryps, raps), jäst, VETEGLUTEN, psyllium, joderat salt, emulgeringsmedel (E 471, E 481), konserveringsmedel (sorbinsyra) och mjölbehandlingsmedel (askorbinsyra).Fullkornshavre står för 23 % av spannmålen i brödet och 12 % av brödets vikt.
Kontaktuppgifter
Vaasan Oy
PL 315, 00181 Helsinki, puh. 0800 125 125
Tillverkare
Vaasan Oy
PL 315, 00181 Helsinki
EAN
6408180737619
Vi uppdaterar produktinformationen regelbundet. Vi rekommenderar dock att du alltid kontrollerar ingredienserna på produktförpackningen.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 1 137 kJ / 270 kcal |
| Fett | 6 g |
| - varav mättat fett | 1,1 g |
| Kolhydrat | 42 g |
| - varav sockerarter | 6 g |
| Protein | 9,4 g |
| Salt | 1,10 g |
| Fiber | 5,1 g |
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Laktos | 0 g |

