Laddar
Vaihda kieltä
Ändra språk
Produkternas datakvalitet kan variera beroende på språkval.

Vaasan Pehmeät Kaurapalat 540g 9st fullkornshavrebröd
Alla Vaasan produkterUngefär2,09 €
Vertailuhinta 3,87 €/kg
Förpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Lätt val för vardagligt välmående för hela familjen! Mjukt fullkorn havre bröd. Rik på fibrer.
Tillverkningsland
Finland
Allergener
Spannmål och -produkter som innehåller gluten, Havre, Råg, Vete
Ingredienser
FULLKORNSHAVRE (flingor, mjöl, korn), vatten, VETEMJÖL, jäst, RÅGMJÖL, vegetabilisk olja (ryps, raps), joderat salt, HAVREMJÖL, förtjockningsmedel (xantan), HAVREFIBER, konserveringsmedel (sorbinsyra) och mjölbehandlingsmedel (askorbinsyra).Fullkornshavre står för 52 % av spannmålen i brödet och 30 % av brödets vikt.
Kontaktuppgifter
Vaasan Oy
PL 315, 00181 Helsinki, puh. 0800 125 125
Tillverkare
Vaasan Oy
PL 315, 00181 Helsinki
EAN
6408180736636
Vi uppdaterar produktinformationen regelbundet. Vi rekommenderar dock att du alltid kontrollerar ingredienserna på produktförpackningen.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 964 kJ / 229 kcal |
| Fett | 3,8 g |
| - varav mättat fett | 0,6 g |
| Kolhydrat | 37 g |
| - varav sockerarter | 2,3 g |
| Protein | 8,3 g |
| Salt | 1,10 g |
| Fiber | 6,6 g |
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Laktos | 0 g |

