Laddar
Vaihda kieltä
Ändra språk
Produkternas datakvalitet kan variera beroende på språkval.

Vaasan Ruispalat 660g 12 st fullkornsrågbröd
Alla Vaasan produkterUngefär2,15 €
Vertailuhinta 3,26 €/kg
Förpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Finlands populäraste bröd! Ett utsökt klassiskt rågbröd bakat på 100 % inhemskt spannmål. Rik på fiber, fiber 12%
Tillverkningsland
Finland
Allergener
Spannmål och -produkter som innehåller gluten, Råg, Vete
Ingredienser
FULLKORNSRÅG (mjöl, kross, malt) Finland, vatten, VETEMJÖL, VETEGLUTEN, jäst och joderat salt.Fullkornsråg står för 87 % av spannmålen i brödet och 63 % av brödets vikt.
Kontaktuppgifter
Vaasan Oy
PL 315, 00181 Helsinki, puh. 0800 125 125
EAN
6437002001454
Vi uppdaterar produktinformationen regelbundet. Vi rekommenderar dock att du alltid kontrollerar ingredienserna på produktförpackningen.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 1 131 kJ / 268 kcal |
| Fett | 1,7 g |
| - varav mättat fett | 0,3 g |
| Kolhydrat | 48 g |
| - varav sockerarter | 3,1 g |
| Protein | 9,2 g |
| Salt | 1,00 g |
| Fiber | 12 g |
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Laktos | 0 g |
