Laddar
Vaihda kieltä
Ändra språk
Produkternas datakvalitet kan variera beroende på språkval.

Vaasan Ruispalat Saaristo 360 g 6 st fullkornsrågbröd
Alla Vaasan produkterUngefär2,19 €
Vertailuhinta 6,08 €/kg
Förpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Delikat smak av skärgårdsbröd i praktiska bitar. Bakat med inhemska spannmål. Innehåller 10% fiber.
Tillverkningsland
Finland
Allergener
Spannmål och -produkter som innehåller gluten, Råg, Vete
Ingredienser
FULLKORNSRÅG (mjöl, kross, flingor, malt) Finland, VETEMJÖL, sirap, vatten, jäst, potatisflingor och joderat salt.Fullkornsråg står för 71 % av spannmålen i brödet och 45% av brödets vikt.
Kontaktuppgifter
Vaasan Oy
PL 315, 00181 Helsinki, puh. 0800 125 125
EAN
6437005068386
Vi uppdaterar produktinformationen regelbundet. Vi rekommenderar dock att du alltid kontrollerar ingredienserna på produktförpackningen.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 1 141 kJ / 270 kcal |
| Fett | 1,3 g |
| - varav mättat fett | 0,2 g |
| Kolhydrat | 52 g |
| - varav sockerarter | 12 g |
| Protein | 7,6 g |
| Salt | 1,10 g |
| Fiber | 10 g |
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Laktos | 0 g |
