Laddar
Vaihda kieltä
Ändra språk
Produkternas datakvalitet kan variera beroende på språkval.

Vaasan Ruispalat Tumma Herkku 300g 6 st fullkornsrågbröd
Alla Vaasan produkterUngefär1,79 €
Vertailuhinta 5,97 €/kg
Förpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Äkta smak av Vaasan Ruispalat Tumma Herkku framträder från råg som malts med traditionelt metod i en rågkvarn. Råg röks i en ria och röktråg ger äkta…
Tillverkningsland
Finland
Allergener
Spannmål och -produkter som innehåller gluten, Korn, Råg, Vete
Ingredienser
FULLKORNSRÅG (mjöl, kross, malt), vatten, VETEMJÖL, riatorkat RÅGMJÖL (rökt råg), sirap, KORNMALTEXTRAKT, VETEGLUTEN, jäst, potatisflingor och joderat salt.Fullkornsråg står för 79 % av spannmålen i brödet och 47 % av brödets vikt
Kontaktuppgifter
Vaasan Oy
PL 315, 00181 Helsinki, puh. 0800 125 125
Tillverkare
Vaasan Oy
PL 315, 00181 Helsinki
EAN
6408180736681
Vi uppdaterar produktinformationen regelbundet. Vi rekommenderar dock att du alltid kontrollerar ingredienserna på produktförpackningen.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 1 082 kJ / 256 kcal |
| Fett | 1,4 g |
| - varav mättat fett | 0,2 g |
| Kolhydrat | 46 g |
| - varav sockerarter | 7,8 g |
| Protein | 9,9 g |
| Salt | 1,10 g |
| Fiber | 10 g |
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Laktos | 0 g |
