Laddar
Vaihda kieltä
Ändra språk
Produkternas datakvalitet kan variera beroende på språkval.

Information
Information
Vaasan Sun Ruis är ett saftigt rågformbröd med fyllig smak frän surdeg, solrosfrön och råg. De grova skivorna har en härlight tuggig kosistens och…
Tillverkningsland
Litauen
Allergener
Spannmål och -produkter som innehåller gluten, Korn, Råg
Ingredienser
RÅGMJÖL, vatten, KROSSAD FULLKORNSRÅG, solrosfrö, linfrö, KORNMALTEXTRAKT, jäst, joderat salt och konserveringsmedel (sorbinsyra). Brödet innehåller 10 % frön. Urspruslandet för frön är EU och icke-EU. Råg står för 100 % av spannmålen i brödet och 61 % av brödets vikt.
Kontaktuppgifter
Vaasan Oy
PL 315, 00181 Helsinki, puh. 0800 125 125
EAN
6408180738265
Vi uppdaterar produktinformationen regelbundet. Vi rekommenderar dock att du alltid kontrollerar ingredienserna på produktförpackningen.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 1 123 kJ / 267 kcal |
| Fett | 5,5 g |
| - varav mättat fett | 0,6 g |
| Kolhydrat | 43 g |
| - varav sockerarter | 1,5 g |
| Protein | 6,9 g |
| Salt | 1,00 g |
| Fiber | 8,9 g |
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Laktos | 0 g |
