Laddar
Vaihda kieltä
Ändra språk
Produkternas datakvalitet kan variera beroende på språkval.

Vaasan Taika Karpalo 350 g rostbröd med tranbär
Alla Vaasan produkterUngefär1,99 €
Vertailuhinta 5,69 €/kg
Information
Information
Smakens magi för varje dag. Ett läckert rostat bröd med havre och tranbär.
Tillverkningsland
Litauen
Allergener
Spannmål och -produkter som innehåller gluten, Havre, Vete
Ingredienser
VETEMJÖL, vattenFULLKORNSHAVREFLINGOR, torkad tranbär (Kanada) 5, 4 %, solrosfrön, VETEGLUTEN, torkad VETESURDEG, socker, jäst, VETEFIBER, vegetabillisk olja (raps, solros), joderat salt, sirap, emulgeringsmedel (E 472e), konserveringsmedel (sorbinsyra) och mjölbehandlingsmedel (askorbinsyra). Fullkornshavre står för 25 % av spannmålen i brödet och 14 % av brödets vikt.
Kontaktuppgifter
Vaasan Oy
PL 315, 00181 Helsinki, puh. 0800 125 125
EAN
6408180738432
Vi uppdaterar produktinformationen regelbundet. Vi rekommenderar dock att du alltid kontrollerar ingredienserna på produktförpackningen.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 1 151 kJ / 273 kcal |
| Fett | 5,3 g |
| - varav mättat fett | 1 g |
| Kolhydrat | 42 g |
| - varav sockerarter | 7,1 g |
| Protein | 11 g |
| Salt | 1,00 g |
| Fiber | 6,7 g |
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Laktos | 0 g |

