Laddar
Vaihda kieltä
Ändra språk
Produkternas datakvalitet kan variera beroende på språkval.

Vaasan Taika Täysjyväkauraviipaleet 550g Skivat Fullkornshavrebröd
Alla Vaasan produkterUngefär2,19 €
Vertailuhinta 3,98 €/kg
Information
Information
Fullkorn för varje dag i varje skiva. En läcker havrebrödfavorit för hela familjen.
Tillverkningsland
Estland
Allergener
Spannmål och -produkter som innehåller gluten, Havre, Vete
Ingredienser
FULLKORNSHAVRE (mjöl, kross, flingor) Finland, vatten, VETEMJÖL, VETEGLUTEN, socker, jäst, HAVREKLI, joderat salt, HAVREFIBER, rapsolja, VETEGRODD, konserveringsmedel (sorbinsyra) och mjölbehandlingsmedel (askorbinsyra).Havre står för 55 % av spannmålen i brödet och 30 % av brödets vikt. Fullkornshavre står för 53% av spannmålen i brödet och 29 % av brödets vikt.
Kontaktuppgifter
Vaasan Oy
PL 315, 00181 Helsinki, puh. 0800 125 125
EAN
6408180733772
Vi uppdaterar produktinformationen regelbundet. Vi rekommenderar dock att du alltid kontrollerar ingredienserna på produktförpackningen.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 1 031 kJ / 244 kcal |
| Fett | 3,6 g |
| - varav mättat fett | 0,5 g |
| Kolhydrat | 38 g |
| - varav sockerarter | 4,9 g |
| Protein | 12 g |
| Salt | 1,10 g |
| Fiber | 6 g |
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Laktos | 0 g |

