Laddar
Vaihda kieltä
Ändra språk
Produkternas datakvalitet kan variera beroende på språkval.

Information
Information
Fullkorn för varje dag i varje skiva. Rågbröd som mjukt vitt bröd, bakad av 100% råg.
Tillverkningsland
Estland
Allergener
Spannmål och -produkter som innehåller gluten, Korn, Råg, Vete
Ingredienser
FULLKORNSRÅG (mjöl, flingor, malt, kross) EU, RÅGMJÖL (EU), vatten, VETEGLUTEN, socker, jäst, solrosfrö, sirap, linfrö, rapsolja, joderat salt, KORNMALTEXTRAKT, emulgeringsmedel (E 471, E 472e), förtjockningsmedel (E 415) och mjölbehandlingsmedel (askorbinsyra).Råg står för 100 % av spannmålen i brödet och 50 % av brödets vikt. Fullkornsråg står för 51 % av spannmålen i brödet och 25 % av brödets vikt.
Kontaktuppgifter
Vaasan Oy
PL 315, 00181 Helsinki, puh. 0800 125 125
EAN
6437005058660
Vi uppdaterar produktinformationen regelbundet. Vi rekommenderar dock att du alltid kontrollerar ingredienserna på produktförpackningen.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 1 113 kJ / 265 kcal |
| Fett | 5,2 g |
| - varav mättat fett | 1,2 g |
| Kolhydrat | 39 g |
| - varav sockerarter | 6,5 g |
| Protein | 11 g |
| Salt | 1,10 g |
| Fiber | 8,8 g |
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Laktos | 0 g |

