Laddar
Vaihda kieltä
Ändra språk
Produkternas datakvalitet kan variera beroende på språkval.

Vaasan Täysjyväkauratyynyt 380g 6 st fullkornshavrebröd
Alla Vaasan produkterUngefär2,39 €
Vertailuhinta 6,29 €/kg
Förpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Mjuka och läcker fullkorn havrekuddar är bakad i Finland av inhemsk spannmål. Fiberrikt fullkornsbröd.
Tillverkningsland
Finland
Allergener
Spannmål och -produkter som innehåller gluten, Havre, Vete
Ingredienser
FULLKORNSHAVRE (mjöl, kross, flingor), vatten, VETEMJÖL, VETEGLUTEN, socker, jäst, vegetabilisk olja (ryps, raps), HAVREKLI, joderat salt, psyllium, förtjockningsmedel (guarkärnmjöl), VETEGRODD, emulgeringsmedel (E 472e), mjölbehandlingsmedel (askorbinsyra) och konserveringsmedel (sorbinsyra).Fullkornshavre står för 50 % av spannmålen i brödet och 28 % av brödets vikt.
Kontaktuppgifter
Vaasan Oy
PL 315, 00181 Helsinki, puh. 0800 125 125
EAN
6408180734298
Vi uppdaterar produktinformationen regelbundet. Vi rekommenderar dock att du alltid kontrollerar ingredienserna på produktförpackningen.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 1 098 kJ / 261 kcal |
| Fett | 5,3 g |
| - varav mättat fett | 0,9 g |
| Kolhydrat | 38 g |
| - varav sockerarter | 3,8 g |
| Protein | 12 g |
| Salt | 1,10 g |
| Fiber | 6,5 g |
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Laktos | 0 g |

