Laddar
Vaihda kieltä
Ändra språk
Produkternas datakvalitet kan variera beroende på språkval.

Vaasan Tosi Rukiinen 175 g färdigt skuret fullkornsrågbröd
Alla Vaasan produkterUngefär0,82 €
Vertailuhinta 4,69 €/kg
Förpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Traditionellt fullkornsrågbröd med läcker rågsmak. Bakad av inhemsk spannmål, rik på fiber
Tillverkningsland
Finland
Allergener
Spannmål och -produkter som innehåller gluten, Råg, Vete
Ingredienser
FULLKORNSRÅG (mjöl, kross, malt), vatten, VETEMJÖL, jäst, VETEGLUTEN och joderat salt. Fullkornsråg står för 85 % av spannmålen i brödet och 57 % av brödets vikt.
Kontaktuppgifter
Vaasan Oy
PL 315, 00181 Helsinki, puh. 0800 125 125
EAN
6437005006050
Vi uppdaterar produktinformationen regelbundet. Vi rekommenderar dock att du alltid kontrollerar ingredienserna på produktförpackningen.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 978 kJ / 232 kcal |
| Fett | 1,5 g |
| - varav mättat fett | 0,3 g |
| Kolhydrat | 41 g |
| - varav sockerarter | 1 g |
| Protein | 8,1 g |
| Salt | 1,10 g |
| Fiber | 11 g |
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Laktos | 0 g |
