Laddar
Vaihda kieltä
Ändra språk
Produkternas datakvalitet kan variera beroende på språkval.

Vaasan Voimallus Kaurasämpylä semla med havre 480 g 8 st
Alla Vaasan produkterUngefär1,79 €
Vertailuhinta 3,73 €/kg
Förpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Voimallus havresemlor är mjuka och fiberrika. Bakat i Finland.
Tillverkningsland
Finland
Allergener
Spannmål och -produkter som innehåller gluten, Havre, Vete
Ingredienser
VETEMJÖL, vatten, FULLKORNSHAVRE (flingor, korn), jäst, VETEGLUTEN, vegetabilisk olja (ryps, raps), joderat salt, konserveringsmedel (sorbinsyra) och mjölbehandlingsmedel (askorbinsyra).Havre står för 17 % av spannmålen i brödet och 11 % av brödets vikt.
Kontaktuppgifter
Vaasan Oy
PL 315, 00181 Helsinki, puh. 0800 125 125
EAN
6408180733659
Vi uppdaterar produktinformationen regelbundet. Vi rekommenderar dock att du alltid kontrollerar ingredienserna på produktförpackningen.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 1 078 kJ / 255 kcal |
| Fett | 2,9 g |
| - varav mättat fett | 0,5 g |
| Kolhydrat | 44 g |
| - varav sockerarter | 1,3 g |
| Protein | 11 g |
| Salt | 1,10 g |
| Fiber | 4,5 g |
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Laktos | 0 g |

