Laddar
Vaihda kieltä
Ändra språk
Produkternas datakvalitet kan variera beroende på språkval.

Valio Keittiön yoghurtsås krispig chili laktosfri 180 g
Alla Valio produkterUngefär1,59 €
Vertailuhinta 8,83 €/kg
Förpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Valio Keittiön yoghurtsåser ger smak och inspiration i köket! I denna sås, som även passar som dipp, möter djärvt sting från chili yoghurtens fylliga…
Tillverkningsland
Finland
Allergener
Mjölk
Ingredienser
laktosfri yoghurt (pastöriserad MJÖLK och GRÄDDE, MJÖLKPULVER, syrningskultur), vatten, paprika, finhackad vitlök, chili, lök, socker, salt, aromer, modifierad stärkelse, färgämne (rödbetsrött), konserveringsmedel (kaliumsorbat).
Kontaktuppgifter
Valio Oy
Meijeritie 6, 00370 HELSINKI
08000825
Tillverkare
Valio Oy
Meijeritie 6, 00370 HELSINKI
EAN
6408430142644
Vi uppdaterar produktinformationen regelbundet. Vi rekommenderar dock att du alltid kontrollerar ingredienserna på produktförpackningen.
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Förvaras under +8 °C. Öppnad förpackning är hållbar ca 5 dagar i kylskåp.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 348 kJ / 82 kcal |
| Fett | 5,2 g |
| - varav mättat fett | 3 g |
| Kolhydrat | 5,5 g |
| - varav sockerarter | 4,6 g |
| Protein | 3,1 g |
| Salt | 0,55 g |
| Fiber | 0 g |
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Laktos | 0 g |
Plats i butiken
Plats i butiken
Butik: Prisma Kaari KannelmäkiHylla: Maito-osasto Prisma Kaari Kannelmäki butikens adress och öppettider


