Laddar
Vaihda kieltä
Ändra språk
Produkternas datakvalitet kan variera beroende på språkval.

Förpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Valio Luomu™ blåbärssoppa innehåller rikligt med ekologiska skogsblåbär och är sötad med ekologiskt socker. De ekologiska bären plockas enbart på…
Tillverkningsland
Finland
Ingredienser
vatten, ekologiska blåbär 12 %, ekologiskt socker, förtjockningsmedel (ekologiskt guarkärnmjöl), ekologisk stärkelse, surhetsreglerande medel (citronsyra).
Kontaktuppgifter
Valio Oy
Meijeritie 6, 00370 HELSINKI
08000825
EAN
6408430062300
Vi uppdaterar produktinformationen regelbundet. Vi rekommenderar dock att du alltid kontrollerar ingredienserna på produktförpackningen.
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Förvaras under +8 °C. Öppnad förpackning är hållbar cirka en vecka i kylskåp.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 192 kJ / 45 kcal |
| Fett | 0 g |
| - varav mättat fett | 0 g |
| Kolhydrat | 11 g |
| - varav sockerarter | 9,9 g |
| Protein | 0 g |
| Salt | 0,00 g |
| Kalcium | 0 mg |
| Fiber | 0,6 g |
| Natrium | 1 mg |
| Vitamin C | 0 mg |

