Laddar
Vaihda kieltä
Ändra språk
Produkternas datakvalitet kan variera beroende på språkval.

Information
Information
Valio sockerfri jordgubbssoppa smakar som somriga jordgubbar och är ett kalorisnålt alternativ till mellanmål. Avnjut kall eller uppvärmd. Valio…
Tillverkningsland
Finland
Ingredienser
vatten, jordgubbar 10 %, druvjuicekoncentrat, jordgubbsjuice 1 % (från koncentrat), förtjockningsmedel (guarkärnmjöl), modiefierad stärkelse, surhetsreglerande medel (citronsyra), färgämne (rödbetsrött), sötningsmedel (aspartam*, acesulfam K).|*Innehåller en fenylalaninkälla.
Kontaktuppgifter
Valio Oy
Meijeritie 6, 00370 HELSINKI
08000825
EAN
6408430062140
Vi uppdaterar produktinformationen regelbundet. Vi rekommenderar dock att du alltid kontrollerar ingredienserna på produktförpackningen.
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Förvaras under +8 °C. Öppnad förpackning är hållbar cirka en vecka i kylskåp.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 38 kJ / 8 kcal |
| Fett | 0 g |
| - varav mättat fett | 0 g |
| Kolhydrat | 1,8 g |
| - varav sockerarter | 1,1 g |
| Protein | 0 g |
| Salt | 0,00 g |
| Fiber | 0,6 g |
| Vitamin D | 0 µg |

