Laddar
Vaihda kieltä
Ändra språk
Produkternas datakvalitet kan variera beroende på språkval.

Information
Information
Valio sockerfri blåbärssoppa smakar som skogsblåbär och är ett kalorisnålt alternativ till mellanmål. Avnjut kall eller uppvärmd. Valio bärsoppor…
Tillverkningsland
Finland
Ingredienser
vatten, blåbär 7 %, blåbärsjuice 3 %, förtjockningsmedel (guarkärnmjöl), modifierad stärkelse, surhetsreglerande medel (citronsyra), sötningsmedel (aspartam*, acesulfam K). |*Innehåller en fenylalaninkälla.
Kontaktuppgifter
Valio Oy
Meijeritie 6, 00370 HELSINKI
08000825
EAN
6408430062102
Vi uppdaterar produktinformationen regelbundet. Vi rekommenderar dock att du alltid kontrollerar ingredienserna på produktförpackningen.
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Förvaras under +8 °C. Öppnad förpackning är hållbar cirka en vecka i kylskåp.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 29 kJ / 7 kcal |
| Fett | 0 g |
| - varav mättat fett | 0 g |
| Kolhydrat | 1,4 g |
| - varav sockerarter | 0,7 g |
| Protein | 0 g |
| Salt | 0,00 g |
| Fiber | 0,7 g |
| Vitamin D | 0 µg |

