Laddar

Valio Onni® mango-havregröt 215 g UHT (från 5 mån)
Alla Valio produkterFörpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Valio Onni® mango-havregröt är en mjölkfri gröt utan tillsatt socker. Den kan ingå i barnets kost från 5 månaders ålder som smakportioner och…
Tillverkningsland
Allergener
Spannmål och -produkter som innehåller gluten, Korn, Havre, Råg, Vete
Ingredienser
Vatten, mango puré (30 %), HAVREMJÖL och -FLINGA (10%), vegetabilisk oljor (solros, rybs), vitaminer (D3, E, tiamin, niacin, B6, folsyra, C), mineralämnen (kalcium, järn, zink, jod). Kan innehålla små mängder vete, korn, råg.
Kontaktuppgifter
Valio Oy
Meijeritie 6, 00370 HELSINKI
08000825
Tillverkare
Valio Oy
Meijeritie 6, 00370 HELSINKI
EAN
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
FÖRVARING: Felfri, oöppnad förpackning kan förvaras i rumstemperatur till bäst före -datum. Förvara öppnad förpackning i kylskåp och använd inom 2 dygn. ÅTERVINNING: Skölj och platta till. Återvinn burken och korken som kartong.
Bruksanvisning
Produkten är användbar som sådan. Provsmaka produkten alltid före servering. Gröten kan värmas utan förpackning i ett skilt kärl. Sätt inte förpackningen i mikrovågsugn. Blanda produkten väl och granska att värmen är lämplig för konsumering. En gång värmd, oförbrukad produkt bör kastas bort. TIPS: Genom att öppna förpackningens hörn är det lättare att pressa ut förpackningens innehåll. VARNING: Försäkra att korken och dess plastring inte kommer inom räckhåll för barnet. Korken och dess plastring kan vara farliga för barn under 3 år.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 293 kJ / 70 kcal |
| Fett | 2 g |
| - varav mättat fett | 0,1 g |
| Kolhydrat | 11 g |
| - varav sockerarter | 4,9 g |
| Protein | 1,4 g |
| Salt | 0,01 g |
| Kalcium | 30 mg |
| Järn | 1 mg |
| Fiber | 1,5 g |
| Foolihappo | 18 µg |
| Jod | 6 µg |
| Natrium | 2 mg |
| Niacin | 1,5 mg |
| Tiamin | 0,1 mg |
| Vitamin A | 110 µg |
| Vitamin B6 | 0,1 mg |
| Vitamin C | 8 mg |
| Vitamin D | 1,1 µg |
| Vitamin E | 1,4 mg |
| Zink | 0,5 mg |

