Laddar

Valio Tuuti® 2 tillskottsnäring uteslutande baserad på mjölk 200 ml UHT
Alla Tuuti produkterFörpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Valio Tuuti® 2 tillskottsnäring kan användas som en del av en varierad kost för barn från 6 månaders ålder som tilläggsmjölk eller om amning inte är…
Tillverkningsland
Allergener
Fiskar, Mjölk
Ingredienser
Vassle (färsk mjölk), vatten, SKUMMJÖLK, laktos (mjölk), GRÄDDE, vegetabiliska oljor (rybs, solros), FISKOLJA, emulgeringsmedel (solroslecitin, mono- och diglycerider av fettsyror), vitaminer (A, D3, E, K, tiamin, riboflavin, niacin, pantotensyra, B6, biotin, folsyra, C), mineralämnen (kalcium, kalium, natrium, järn, zink, koppar, jod, selen, mangan), inositol, kolin.
Kontaktuppgifter
Valio Oy
Meijeritie 6, 00370 HELSINKI
08000825
EAN
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
FÖRVARING: Felfri, oöppnad förpackning kan förvaras i rumstemperatur till bäst före -datum. Förvara öppnad förpackning i kylskåp och använd inom 2 dygn. ÅTERVINNING: Skölj och platta till. Återvinn burken och korken som kartong.
Bruksanvisning
BRUKSANVISNING: Kontrollera att förpackningen är obruten. Skaka förpackningen. Använd outspädd. Servera i en rengjord nappflaska rumstempererad eller värm: -i vattenbad i sin egen förpackning eller i en nappflaska -i mikrovågsugn i en nappflaska utan napp (OBS! Förpackningen får inte värmas i mikrovågsugn) -rör om väl och kontrollera att produkten är inte för het. Provsmaka alltid före användning. Häll bort överbliven produkt som redan värmts en gång. Det är viktigt för barnets hälsa att följa bruks- och förvaringsanvisningen. VARNING! Försäkra att korken och dess plastring inte kommer inom räckhåll för barnet. Den lilla korken och plastringen kan vara farliga för barn under 3 år.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 ml |
|---|---|
| Energi | 275 kJ / 66 kcal |
| Fett | 3,5 g |
| - varav mättat fett | 1,4 g |
| - varav fleromättat fett | 0,8 g |
| - varav enkelomättat fett | 1 g |
| Kolhydrat | 7,3 g |
| - varav sockerarter | 7,3 g |
| Protein | 1,2 g |
| Biotin | 2 µg |
| Kalcium | 42 mg |
| Klorid | 41 mg |
| Koppar | 45 µg |
| Fluorid | 10 µg |
| Järn | 0,7 mg |
| Foolihappo | 16,5 µg |
| Jod | 14 µg |
| Kalium | 75 mg |
| Magnesium | 4,5 mg |
| Mangan | 10 µg |
| Natrium | 20 mg |
| Niacin | 0,6 mg |
| Fosfor | 29 mg |
| Pantotensyra | 0,5 mg |
| Riboflavin | 0,2 mg |
| Selen | 2,5 µg |
| Tiamin | 0,1 mg |
| Vitamin A | 60 µg |
| Vitamin B12 | 0,2 µg |
| Vitamin B6 | 0,1 mg |
| Vitamin C | 12 mg |
| Vitamin D | 1,4 µg |
| Vitamin E | 1,2 mg |
| Vitamin K | 7 µg |
| Zink | 0,5 mg |
| Näringsdeklaration | 100 ml |
|---|---|
| Laktos | 7,3 g |

