Laddar
Vaihda kieltä
Ändra språk
Produkternas datakvalitet kan variera beroende på språkval.

Förpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Valio Viola® ört ger variation åt smörgåsen och ger också soppor och såser en mjuk smak. Bred den mjuka färskosten på en smörgås eller avnjut som…
Tillverkningsland
Finland
Allergener
Mjölk
Ingredienser
Pastöriserad SKUMMJÖLK och GRÄDDE, vatten, gräslök (3, 0 %), lök (1, 5 %), salt, förtjockningsmedel (E410, E440), persilja (0, 5 %), dill (0, 2 %), arom och syrningskultur.
Kontaktuppgifter
Valio Oy
Meijeritie 6, 00370 HELSINKI
08000825
EAN
6408430338085
Vi uppdaterar produktinformationen regelbundet. Vi rekommenderar dock att du alltid kontrollerar ingredienserna på produktförpackningen.
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Hållbar i oöppnad förpackning minst till bäst före – datum vid förvaring under +8 °C. Hållbar öppnad i kylskåp ca 5-8 dagar.
Bruksanvisning
Lämplig för bröd, matlagning och njutning.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 699 kJ / 165 kcal |
| Fett | 14 g |
| - varav mättat fett | 8,3 g |
| - varav fleromättat fett | 0,2 g |
| - varav enkelomättat fett | 3,1 g |
| Kolhydrat | 4,1 g |
| - varav sockerarter | 3,3 g |
| Protein | 7,4 g |
| Salt | 1,10 g |
| Natrium | 400 mg |
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Laktos | 0 g |


