Laddar
Vaihda kieltä
Ändra språk
Produkternas datakvalitet kan variera beroende på språkval.

Förpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Vanajan Stora Choklad Havre kex: En läcker havrekaka överdragen med mjölkchoklad. 100 % havre, bakad med rybs- och rapsolja. Njut med gott samvete –…
Tillverkningsland
Finland
Allergener
Ägg, Mjölk, Nöt, Spannmål och -produkter som innehåller gluten, Sojabönor, Havre, Laktos, Hasselnötter, Vete
Ingredienser
MJÖLKchoklad 25% (socker, fettfritt MJÖLKpulver, kakaosmör, -massa, vasslepulver (av MJÖLK), MJÖLKfett, emulgeringsmedel (SOJAlecitin), arom (vanillin)), HAVREflingor, HAVREmjöl, HAVREkli, HAVREkross, socker, rapsolja, sockersirap, salt, jäsningsmedel (E500, E503), emulgeringsmedel (rapslecitin), aromer (vanillin, smör). Kan innehålla spår av ägg, hasselnötter och vetemjöl.
Kontaktuppgifter
Vanajan Keksit Oy
Myllärinkatu 9, 13110 HÄMEENLINNA
https://www.vanajan.fi
EAN
6420615451488
Vi uppdaterar produktinformationen regelbundet. Vi rekommenderar dock att du alltid kontrollerar ingredienserna på produktförpackningen.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 1 817 kJ / 434 kcal |
| Fett | 24 g |
| - varav mättat fett | 6 g |
| Kolhydrat | 53 g |
| - varav sockerarter | 30 g |
| Protein | 8,2 g |
| Salt | 0,55 g |
| Fiber | 5,4 g |
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Laktos | 3,5 g |


