Laddar
Vaihda kieltä
Ändra språk
Produkternas datakvalitet kan variera beroende på språkval.

Viipurilainen 300g/4st Vete-havre-morotsbröd
Alla Viipurilainen produkterUngefär2,98 €
Vertailuhinta 9,93 €/kg
Förpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Suckulent och mild portionbröd,, som är en klassisk kombination av lokala råvaror: vete, havre och morot. Hela familjens favorit från morgon till…
Tillverkningsland
Finland
Allergener
Spannmål och -produkter som innehåller gluten, Havre, Råg, Vete
Ingredienser
VETEmjöl, fullkornsHAVRE (22%), vatten från Salpausselkä, riven morot (11%), jästbrödsVETEmjöl, RÅGsurdegsgrund, havssalt och jäst.
Kontaktuppgifter
Viipurilainen Kotileipomo Oy
Pasolanharjuntie 1, 17200 Vääksy
info@viipurilainen.fi
EAN
6416492099097
Vi uppdaterar produktinformationen regelbundet. Vi rekommenderar dock att du alltid kontrollerar ingredienserna på produktförpackningen.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 1 136 kJ / 269 kcal |
| Fett | 2,4 g |
| - varav mättat fett | 0,4 g |
| Kolhydrat | 50 g |
| - varav sockerarter | 1,5 g |
| Protein | 9 g |
| Salt | 1,10 g |
| Fiber | 4,4 g |
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Laktos | 0 g |

