Laddar
Vaihda kieltä
Ändra språk
Produkternas datakvalitet kan variera beroende på språkval.

Viipurilainen 320g lähipala 100% rågbröd
Alla Viipurilainen produkterUngefär2,98 €
Vertailuhinta 9,31 €/kg
Förpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Lähipala föddes när vi satte oss som mål att baka det bästa portionsbrödet i Finland. Vårt recept var att som vänner välja en rågbonde i närheten och…
Tillverkningsland
Finland
Allergener
Spannmål och -produkter som innehåller gluten, Råg
Ingredienser
RÅGMJÖL från Vääksyn Mylly, Asikkala, vatten från Salpausselkä, RÅGROT, havssalt och jäst.
Kontaktuppgifter
Viipurilainen Kotileipomo Oy
Pasolanharjuntie 1, 17200 Vääksy
info@viipurilainen.fi
Marknadsförare
Viipurilainen Kotileipomo Oy
Pasolanharjuntie 1, 17200 Vääksy
info@viipurilainen.fi
EAN
6416492024716
Vi uppdaterar produktinformationen regelbundet. Vi rekommenderar dock att du alltid kontrollerar ingredienserna på produktförpackningen.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 966 kJ / 230 kcal |
| Fett | 1,7 g |
| - varav mättat fett | 0,2 g |
| Kolhydrat | 40 g |
| - varav sockerarter | 1 g |
| Protein | 6,8 g |
| Salt | 1,40 g |
| Fiber | 13 g |
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Laktos | 0 g |
