Laddar
Vaihda kieltä
Ändra språk
Produkternas datakvalitet kan variera beroende på språkval.

Viipurilainen Jäärä tunn vete-havre bröd 280g/6st
Alla Viipurilainen produkterUngefär2,94 €
Vertailuhinta 10,50 €/kg
Förpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Segt och tunt, bakat med surdeg från grunden. Jäärä-bröden, precis som vår skivat bröd-serie, bakas på surdeg av rena, lokala råvaror. Det är grunden…
Tillverkningsland
Finland
Allergener
Spannmål och -produkter som innehåller gluten, Havre, Råg, Vete
Ingredienser
VETEmjöl, HAVREflingor, HAVREkross, vatten från Salpausselkä, RÅGSURDEGSGRUND, havssalt och jäst.
Kontaktuppgifter
Viipurilainen Kotileipomo Oy
Pasolanharjuntie 1, 17200 Vääksy
info@viipurilainen.fi
EAN
6416492000024
Vi uppdaterar produktinformationen regelbundet. Vi rekommenderar dock att du alltid kontrollerar ingredienserna på produktförpackningen.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 1 092 kJ / 258 kcal |
| Fett | 2,4 g |
| - varav mättat fett | 0,4 g |
| Kolhydrat | 48 g |
| - varav sockerarter | 0,8 g |
| Protein | 8,6 g |
| Salt | 1,10 g |
| Fiber | 4 g |
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Laktos | 0 g |

