Laddar
Vaihda kieltä
Ändra språk
Produkternas datakvalitet kan variera beroende på språkval.

Information
Information
Wasa Dark Chocolate är en smakrik kaka bakad med fullkornsvetemjöl, havregryn och mörk choklad. Den innehåller mycket fullkorn och fibrer. Produkten…
Tillverkningsland
Italien
Allergener
Ägg, Mjölk, Nöt, Spannmål och -produkter som innehåller gluten, Sojabönor, Hasselnötter
Ingredienser
FULLKORNSVETEMJÖL (31, 6%), socker, HAVREFLINGOR (13, 2%), puffat kanderat DURUMVETE (13%) (DURUMVETE, socker, honung, solrosolja), solrosolja, choklad (10, 7%) (socker, kakaomassa, kakaosmör, fettreducerad kakao, emulgeringsmedel SOJALECITINER), fettreducerad kakao (3, 8%), HASSELNÖTTER (2, 5%), bakpulver (ammoniumvätekarbonat, natriumbikarbonat), salt, aromer (MJÖLK), olivextrakt
Kontaktuppgifter
Oy Conaxess Trade Finland Ab
Malmin kauppatie 18, 00700 Helsinki
EAN
7300400482530
Vi uppdaterar produktinformationen regelbundet. Vi rekommenderar dock att du alltid kontrollerar ingredienserna på produktförpackningen.
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Förvaras torrt i rumstemperatur.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 1 920 kJ / 458 kcal |
| Fett | 18,5 g |
| - varav mättat fett | 4,5 g |
| Kolhydrat | 59,4 g |
| - varav sockerarter | 29,5 g |
| Protein | 9 g |
| Salt | 0,35 g |
| Järn | 8 mg |
| Fiber | 9,1 g |
| Magnesium | 85 mg |
| Fosfor | 200 mg |


