Laddar

Förpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Laktosfri drupfryst cocktailrispirog. 30 st i påse. Grädda piroger och njuta.
Tillverkningsland
Allergener
Mjölk, Spannmål och -produkter som innehåller gluten, Råg, Vete
Ingredienser
Vatten, ris (ca 19%), RÅGMJÖL, rypsoljeprodukt (rypsolja, smörarom, antioxidationsmedel (E306)), VETEMJÖL, socker, salt, natriumkasenat (MJÖLKPROTEIN, majsdextros). Risets urspungsland anges på stampeln Spanien = ES, Italien = IT.
Kontaktuppgifter
SOK
PL 35 00088 S-ryhmä
https://s-kanava.fi/palaute
Tillverkare
Malviala Oy
EAN
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Förvaras i - 18 C eller kallare. Upptinad produkt får inte frysas på nytt.
Bruksanvisning
GRÄDDNING: Värm ugnen till 250 grader. Bred ut de frysta pirogerna på en ugnsplåt som täckts med bakplåtspapper och grädda ca 20 min. Pirogerna är färdiga när de har fått lite färg. Om du vill kan du doppa de färdiga pirogerna i en blandning av 1 dl het mjölk och 25 g smör eller margarin. Rada pirogerna ovanpå varandra i en skål och låt dem mjukna en stund under en duk.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 734 kJ / 174 kcal |
| Fett | 4 g |
| - varav mättat fett | 0,4 g |
| Kolhydrat | 30 g |
| - varav sockerarter | 6,3 g |
| Protein | 3,4 g |
| Salt | 1,10 g |
| Fiber | 1,6 g |
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Laktos | 0 g |


