Laddar
Vaihda kieltä
Ändra språk
Produkternas datakvalitet kan variera beroende på språkval.

Förpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Veterostbröd av inhemskt spannmål, laktosfri. Förpackningen innehåller 19 skivor.
Tillverkningsland
Finland
Allergener
Mjölk, Spannmål och -produkter som innehåller gluten, Vete
Ingredienser
INGREDIENSER: VETEMJÖL (innehåller mjölbehandlingsmedel (E 300)), vegetabilisk olja (rybs, rabs – i varierande portioner), brödförbättrare (VETEMJÖL, emulgeringsmedel (E 481 vegetabilisk), mjölbehandlingsmedel (E 300)), joderat salt, torrjäst, konserveringsmedel (E 282). Kan innehålla spår av mjölk. Vetets ursprung är Finland.
Kontaktuppgifter
SOK
SOK, PL 35, 00088 S-ryhmä
https://s-kuluttajaneuvonta.fi
Tillverkare
Linkosuon Leipomo Oy
EAN
6438574005871
Vi uppdaterar produktinformationen regelbundet. Vi rekommenderar dock att du alltid kontrollerar ingredienserna på produktförpackningen.
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Förvaras i rumstemperatur
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 1 179 kJ / 279 kcal |
| Fett | 4,3 g |
| - varav mättat fett | 0,5 g |
| Kolhydrat | 50 g |
| - varav sockerarter | 1,7 g |
| Protein | 8,6 g |
| Salt | 1,00 g |
| Fiber | 3 g |
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Laktos | 0 g |

