Laddar
Vaihda kieltä
Ändra språk
Produkternas datakvalitet kan variera beroende på språkval.

Alpro More fruit, No Added Sugars Fermenterad sojaprodukt mango 400g
Alla Alpro produkterUngefär2,45 €
Vertailuhinta 6,13 €/kg
Förpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
All sötma i sojaprodukten Alpro More Fruit No Added Sugars Mango kommer helt från saftiga mango och naturligt socker. Inget extra socker eller…
Tillverkningsland
Belgien
Allergener
Sojabönor
Ingredienser
vatten, mango mix (16, 8%)(frukt (9, 6%), juice koncentrat (7, 2%)), skalade SOJAbönor (9, 7%), kalcium (trikalciumcitrat), stabiliseringsmedel (pektiner), surhetsreglerande medel (natriumcitrater, citronsyra), naturliga aromer, modifierad stärkelse, havssalt, antioxidationsmedel (tokoferolrika extrakt, askorbinsyraestrar av fettsyror), kocentrat av morot och pumpa, vitaminer B2, B12, D2, yoghurtkultur (S. thermophilus, L.bulgaricus). Kan innehålla spår av nötter (inga jordnötter).
Kontaktuppgifter
Danone Oy
Siltasaarenkatu 8-10, 00530 Helsinki
EAN
5411188125808
Vi uppdaterar produktinformationen regelbundet. Vi rekommenderar dock att du alltid kontrollerar ingredienserna på produktförpackningen.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 262 kJ / 62 kcal |
| Fett | 2,2 g |
| - varav mättat fett | 0,4 g |
| Kolhydrat | 6 g |
| - varav sockerarter | 5,4 g |
| Protein | 3,7 g |
| Salt | 0,20 g |
| Kalcium | 120 mg |
| Fiber | 1 g |
| Riboflavin | 0,2 mg |
| Vitamin B12 | 0,4 µg |
| Vitamin D | 0,8 µg |


