Laddar
Vaihda kieltä
Ändra språk
Produkternas datakvalitet kan variera beroende på språkval.

Alpro Plantgurt Fermenterad sojaprodukt, neutral 750g
Alla Alpro produkterUngefär3,49 €
Vertailuhinta 4,65 €/kg
Förpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Alpro Plantgurt Naturell är en riktig fröjd för smaklökarna. Detta växtbaserade alternativ till yoghurt passar perfekt till allt! Häll den över frukt…
Tillverkningsland
Belgien
Allergener
Sojabönor
Ingredienser
vatten, skalade SOJAbönor (10, 7%), socker, kalcium, stabiliseringsmedel (pektiner), surhetsreglerande medel (natriumcitrater, citronsyra), havssalt, antioxidationsmedel (tokoferolrika extrakt, askorbinsyraestrar av fettsyror), vitaminer B6, B12, D2, yoghurtkultur (S. thermophilus, L. bulgaricus).
Kontaktuppgifter
Danone Oy
PL 1199, 00101 Helsinki
EAN
5411188110675
Vi uppdaterar produktinformationen regelbundet. Vi rekommenderar dock att du alltid kontrollerar ingredienserna på produktförpackningen.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 202 kJ / 48 kcal |
| Fett | 2,3 g |
| - varav mättat fett | 0,4 g |
| Kolhydrat | 2,2 g |
| - varav sockerarter | 2,2 g |
| Protein | 4 g |
| Salt | 0,24 g |
| Kalcium | 120 mg |
| Fiber | 0,9 g |
| Vitamin B12 | 0,4 µg |
| Vitamin B6 | 0,2 mg |
| Vitamin D | 0,8 µg |


