Laddar

Förpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Den här falafeln är kryddad med harissa som är en stark kryddpasta från Nordafrika och Mellanöstern. Apetit Harissa Falafel har en mild kryddig smak,…
Tillverkningsland
Ingredienser
Kikärter* 48 %, rapsolja, vatten, lök, persilja, pepperonichili, harissa 3 % (rapsolja, vitlök, kryddor, havssalt), ärtprotein, vitlök, kryddor (bl.b. koriander), potatisstärkelse, förtjockningsmedel (E461), joderat salt, citronsaft, jäsningsmedel (E500). Harissa kryddpasta tillverkad i Finland. *Ursprungslandet för kikärten anges intill dateringen.
Kontaktuppgifter
Apetit Ruoka Oy
PL 1001, 27801 Säkylä
Tillverkare
Apetit Ruoka Oy
PL 1001, 27801 Säkylä
EAN
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
DJUPFRYST, produkten håller i frystemperatur (-18 °C eller kallare), se bäst före -märkning. Tinad produkt får inte nedfrysas.
Bruksanvisning
Värm den falafeln frysta eller delvis upptinade - i stekpanna i svag värme ca 15 min, rör om då och då - i ugn i 225°C ca 15 min - i airfryer 180 °C 8 min.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 880 kJ / 210 kcal |
| Fett | 14 g |
| - varav mättat fett | 1 g |
| Kolhydrat | 13 g |
| - varav sockerarter | 2,1 g |
| Protein | 7,1 g |
| Salt | 1,00 g |
| Fiber | 4,4 g |
| Natrium | 400 mg |
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Laktos | 0 g |

