Laddar

Apetit Kotimainen Östersjöns fiskpinnar MSC djupfryst 200g
Alla Apetit produkterFörpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Närfisk i en lätt och läcker form! Huvudingrediensen i Östersjö fiskpinnar är finsk skinnfri strömmingsfilé, tillverkad av MSC-certifierad småvuxen…
Tillverkningsland
Allergener
Ägg, Fiskar
Ingredienser
Finsk skinnfri STRÖMMINGSFILÉ 56 % (Clupea harengus membras, fångad från Östersjön FAO 27.III.d), finsk potatis, glutenfri panering (rismjöl, kikärtsmjöl, majsstärkelse, salt, dextrose), rapsolja, vatten, finska potatisflingor, ÄGGVITEpulver, ärtfiber, förtjockningsmedel (E461, E407a), citronsaft koncentrat, joderat salt, svart peppar. Inhemsk andel 78 %. *Härrör från frigående höns ägg.
Kontaktuppgifter
Apetit Ruoka Oy
PL 1001, 27801 Säkylä
EAN
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
DJUPFRYST, produkten håller i frystemperatur (-18 °C eller kallare), se bäst före-märkning. Tinad produkt får inte nedfrysas.
Bruksanvisning
Värm fiskpinnarna frysta eller delvis upptinade. I STEKPANNA på svag värme i en skvätt olja, rör om då och då 10 - 12 min I UGN 225 °C ca 10 min I AIRFRYER 180 °C 8 min
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 916 kJ / 219 kcal |
| Fett | 14 g |
| - varav mättat fett | 1,8 g |
| Kolhydrat | 11 g |
| - varav sockerarter | 0,5 g |
| Protein | 12 g |
| Salt | 1,00 g |
| Fiber | 1,7 g |
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Laktos | 0 g |

