Laddar

Atria grill & dip bitar av kyckling gyros & tzatsiki 350g
Alla Atria produkterFörpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Atria grill & dip kycklinginnerfilé gyros & tzatziki erbjuder grekiskt kryddade kycklingbitar som kan avslutas med den medföljande fräscha…
Tillverkningsland
Allergener
Ägg, Mjölk, Senap, Laktos
Ingredienser
kyckling lårkött (87 %), vatten, kryddor (bl.a. paprika, vitlök, chili, koriander, kummin, kanel), socker, joderat salt, konserveringsmedel E 262, aromer, citronsaftpulver. Kycklingköttets ursprung Finland. Tsatsikisås 30 g (laktosfri YOGHURT, vatten, rapsolja, olivolja, citronsaft, senap (SENAPSFRÖ, vinäger, rypsolja, vitpeppar), kryddor (vitlök, mynta), salt, rödvinsvinäger, ÄGGULA PULVER, modifierad majsstärkelse, socker, arom, konserveringsmedel (natriumbensoat, kaliumsorbat), förtjockningsmedel (xantangummi, guarkärnmjöl)
Kontaktuppgifter
Atria Suomi Oy
PL 900, 60060 ATRIA
Tillverkare
Atria Suomi Oy
PL 900, 60060 ATRIA
EAN
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Förvaring under +6 °C
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 597 kJ / 136 kcal |
| Fett | 7 g |
| - varav mättat fett | 1,8 g |
| Kolhydrat | 1,8 g |
| - varav sockerarter | 1 g |
| Protein | 16 g |
| Salt | 1,20 g |
| Fiber | 0,4 g |
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Laktos | 0 g |


