Laddar

Förpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Kyckling med fräsch yoghurtsmak i Duo-förpackning. Kycklingfilé Tzatziki och Stekschnitzel Souvlaki kan tillagas i ett svep och erbjuder nya…
Tillverkningsland
Ingredienser
Kyckling innerfilé Tsatsiki - FINSK MARINERAD KYCKLING INNERFILÈ, CREME FRAICHE -SMAK - kyckling innerfilé (77 %), vatten, rypsolja, socker, joderat salt, vitvinsvinäger, honung, solrosolja, kryddor (bl.a. vitlök, svartpeppar, mynta, oregano), aromer (bl.a. creme fraiche), modifierad potatisstärkelse, förtjockningsmedel (guarkärnmjöl, xantangummi), citronsaftpulver, surhetsreglerande medel citronsyra, konserveringsmedel (kaliumsorbat, natriumbensoat). Kyckling schnitzel Souvlaki - FINSKT MARINERAT KYCKLING LÅRKÖTT, CREME FRAICHE -SMAK - kyckling lårkött (80 %), vatten, rypsolja, joderat salt, äppelvinäger, socker, konserveringsmedel (E 262, kaliumsorbat, natriumbensoat), kryddor (bl.a. svartpeppar, vitlök, gräslök, cayennepeppar), solrosolja, modifierad majs- och potatisstärkelse, aromer (bl.a. creme fraiche), förtjockningsmedel (guarkärnmjöl, xantangummi), surhetsreglerande medel citronsyra. Kycklingköttets ursprung Finland
Kontaktuppgifter
Atria Suomi Oy
PL 900, 60060 ATRIA
EAN
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Förvaring under +6 °C
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 585 kJ / 140 kcal |
| Fett | 7,8 g |
| - varav mättat fett | 1,3 g |
| Kolhydrat | 1,7 g |
| - varav sockerarter | 1,2 g |
| Protein | 16 g |
| Salt | 1,10 g |
| Fiber | 0,1 g |
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Laktos | 0 g |


