Laddar
Vaihda kieltä
Ändra språk
Produkternas datakvalitet kan variera beroende på språkval.

Förpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Auran Cheddar ostsås är en fyllig och ostig delikatess som är glutenfri och laktosfri, och som smakar hela familjen. Auran Cheddar ost sås passar…
Tillverkningsland
Finland
Allergener
Mjölk
Ingredienser
Vatten, laktosfri grädde (GRÄDDE, stabiliseringsmedel (karragenan)), cheddarost 8 % (pastöriserad MJÖLK, salt, syrningskultur), smältost 8 % (OST, vatten, SMÖR, smältsalter (E452, E339, E331), salt), risstärkelse, modifierad majsstärkelse, salt, förtjockningsmedel (xantangummi), färg (betakaroten), arom.
Kontaktuppgifter
Oy Lunden Ab Jalostaja
Pansiontie 45, 20210 TURKU
010 320 7878/kuluttajapalvelu@jalostaja.fi
EAN
6409538435461
Vi uppdaterar produktinformationen regelbundet. Vi rekommenderar dock att du alltid kontrollerar ingredienserna på produktförpackningen.
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Torrt, i rumstemperatur. Öppnad ca 2 vecka i kylskåp.
Bruksanvisning
Omskakas
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 432 kJ / 104 kcal |
| Fett | 8 g |
| - varav mättat fett | 5 g |
| Kolhydrat | 4,1 g |
| - varav sockerarter | 0,4 g |
| Protein | 3,8 g |
| Salt | 1,70 g |
| Fiber | 0,2 g |
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Laktos | 0 g |


