Laddar
Vaihda kieltä
Ändra språk
Produkternas datakvalitet kan variera beroende på språkval.

Bubbies Trippel choklad mochi. Chokladglass i en söt risdeg 35g
Alla Bubbies produkterUngefär1,99 €
Vertailuhinta 56,86 €/kg
Förpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Premium chokladglass med ett sött risdegöverdrag. Mochi är en traditionell japansk delikatess gjord av risdeg.
Tillverkningsland
USA
Allergener
Ägg, Mjölk, Nöt, Jordnöt
Ingredienser
Glassmed chokladbitar (fettfri MJÖLK, grädde (MJÖLK), rörsocker, kakao (2 %), chokladbitar (rörsocker, kakao, kakaosmör, druvsocker, emulgeringsmedel (solroslecitin)), stabiliseringsmedel (frukt- och guarkärnmjöl), naturlig arom), mochideg (rörsocker, rismjöl, vatten, tapiokasirap (tapiokastärkelse, vatten), ÄGGvita, kakao (1, 2 %)). Kan innehålla spår av jordnötter och nötter.
Kontaktuppgifter
Lohilo Foods AB
Nylandavägen 2, 35250 Växjö
www.alvestaglass.se
EAN
7398818390882
Vi uppdaterar produktinformationen regelbundet. Vi rekommenderar dock att du alltid kontrollerar ingredienserna på produktförpackningen.
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Förvaras vid -18°C eller kallare.
Bruksanvisning
Sorteras som plast
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 1 075 kJ / 256 kcal |
| Fett | 8,2 g |
| - varav mättat fett | 5,1 g |
| Kolhydrat | 42 g |
| - varav sockerarter | 31 g |
| Protein | 3,6 g |
| Salt | 0,11 g |
| Fiber | 0 g |
| Näringsdeklaration | 1 st |
|---|---|
| Energi | 376 kJ / 90 kcal |
| Fett | 2,9 g |
| - varav mättat fett | 1,8 g |
| Kolhydrat | 15 g |
| - varav sockerarter | 11 g |
| Protein | 1,3 g |
| Salt | 0,11 g |
| Fiber | 0 g |

