Laddar
Vaihda kieltä
Ändra språk
Produkternas datakvalitet kan variera beroende på språkval.

Bubbies Mango mochi. Mangoglass i en söt risdeg 35g
Alla Bubbies produkterUngefär1,99 €
Vertailuhinta 56,86 €/kg
Förpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Premium mangoglass med ett sött risdegöverdrag. Mochi är en traditionell japansk delikatess gjord av risdeg.
Tillverkningsland
USA
Allergener
Ägg, Mjölk, Nöt, Jordnöt
Ingredienser
Glass (fettfri MJÖLK, grädde (MJÖLK), rörsocker, mango (5, 1 %), naturlig arom, stabiliseringsmedel (frukt- och guarkärnmjöl)), mochideg (rörsocker, rismjöl, vatten, tapiokasirap (tapiokastärkelse, vatten), ÄGGvita, färgämne (annattoextrakt norbixin)). Kan innehålla spår av jordnötter och nötter.
Kontaktuppgifter
Lohilo Foods AB
Nylandavägen 2, 35250 Växjö
www.alvestaglass.se
EAN
7398818390943
Vi uppdaterar produktinformationen regelbundet. Vi rekommenderar dock att du alltid kontrollerar ingredienserna på produktförpackningen.
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Förvaras vid -18°C eller kallare.
Bruksanvisning
Sorteras som plast
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 1 004 kJ / 239 kcal |
| Fett | 7 g |
| - varav mättat fett | 4,4 g |
| Kolhydrat | 41 g |
| - varav sockerarter | 29 g |
| Protein | 3 g |
| Salt | 0,10 g |
| Fiber | 0 g |
| Näringsdeklaration | 1 st |
|---|---|
| Energi | 351 kJ / 84 kcal |
| Fett | 2,5 g |
| - varav mättat fett | 1,5 g |
| Kolhydrat | 14 g |
| - varav sockerarter | 10 g |
| Protein | 1,1 g |
| Salt | 0,10 g |
| Fiber | 0 g |

